بررسی تخصصی ریل آسانسور

ریل آسانسور از اجزای مهم سیستم آسانسور می باشد که مسیر و بستر لازم را  برای حرکت آسانسورها مهیا می کنند. از سیستمی كه ریل آسانسور آن به طور مرتب و ایمن نصب نشده و دارای حداقل استانداردهای لازم نیست، انتظار حرکت روان و صحیح نمی رود. گیرنده های داده ای که اطلاعات مربوط به موقعیت آسانسورها ، درها ، قفل ها و ترمزهای ایمنی را به سیستم کنترل منتقل می کنند با این فرض طراحی شده اند که ریل های آسانسور مسیرهای خاصی را دنبال می کنند. ریل آسانسور در کارخانه های کاملاً مجهز و دارای سیستم های اندازه گیری با کیفیت بالا تولید می شود.

ریل های آسانسور وسیله ای جهت هدایت محصولات، وسایل نقلیه یا اشیاء دیگر از طریق کانال، نقاله و یا ریل هستند. انواع مختلفی از ریل آسانسور وجود دارد. با توجه به خصوصیات آسانسورها ، ریل های مورد نظر در مشخصات مختلف تولید می شوند. عواملی که در انتخاب آن باید در نظر گرفت به این ترتیب هستند: دقت هدایت نگهدارنده دقیق، حرکت ایستا با سرعت کم و استحکام.

ریل آسانسور
ریل آسانسور

وظایف ریل راهنمای آسانسور

سطح كيفيت مورد انتظار سیستم آسانسور تنها در صورت هماهنگ ساختن فرآيندهاي ساخت و نصب صحیح ریل آسانسور به دست مي آيد. پس وظیفه مهم آن تنظیم صحیح و روان حرکت سیستم و تحمل بارها و فشارهای معمول و حتی ناگهانی است. یکی از مهمترین وظایف ریل آسانسور حفظ تعادل سیستم در هنگام حرکت و نگهداری آن در مواقع اضطراری است. اتصالات و قطعات مربوط به آن برای مقاومت در برابر بارها و نیروهایی که بر روی آن تحمیل می شود و برای اطمینان از عملکرد ایمن آسانسور باید مورد بررسی قرار بگیرند، به طوری که موارد زیر محقق شوند:

 • درها به شکلی ناخواسته قفل نشوند
 • عملکرد دستگاه های ایمنی تحت تأثیر قرار نگیرد
 • برخورد قطعات متحرک با سایر قطعات ممکن نباشد

در واقع ریل های آسانسور بخش مهمی از قطعات اکثر شافت های آسانسور و بالابر است که در مسیر عمودی و داخلی کار می کنند. ریل های آسانسور در دو طرف شافت ثابت می شوند. یکی ماشین آسانسور را هدایت می کند و دیگری برای وزنه تعادل است . در کنار هم، این ریل ها هم به عنوان تثبیت درون شافت در حین استفاده روتین و هم به عنوان یک سیستم ایمنی در صورت توقف اضطراری کار می کنند. ریل های راهنمای آسانسور قسمتهای مهمی از ایمنی آسانسور و کیفیت کار هستند. هنگامی که به نظر می رسد سرعت آسانسور بیش از حد مجاز است، آنها باید مکانیسم ترمز کمکی را فعال کنند تا آسانسور متوقف شود.

انواع ریل آسانسور

ریل های آسانسور وسیله یا مکانیسمی جهت هدایت محصولات، وسایل نقلیه یا اشیاء دیگر از طریق کانال، نقاله، راه و یا ریل هستند. انواع مختلفی از ریل آسانسور وجود دارد. با توجه به انواع و خصوصیات آسانسورها ، ریل های مورد نظر در مشخصات مختلف تولید می شوند. ریل ها به انواع مختلفی با حروف اختصاری Tدسته بندی می شوند. برای مثال در این میان ریل آسانسور  T5-T9 برای حفظ تعادل و وزن سیستم آسانسور بسیار مناسب می باشند. دو نوع ریل وجود دارد که یکی توسط سیستم کشش سرد و دیگری با سیستم ماشینکاری شده هستند. این ریل ها با حروف A و B مشخص می شوند. ریل های آسانسور کشش سرد با سیستم اندود کاری یا سیستم فشار نصب می شوند. ریل آسانسور ماشینی نیز که برای مشخصات و شرایط خاصی طراحی شده توسط عواملی چون وزن کابین، وزن بار، فاصله بین قلاب های ریل و نوع سیستم ترمز ریل، نصب می شوند. کارخانه های بسیاری در کشورهایی مثل ترکیه، ایتالیا، اسپانیا و چین در حال تولید ریل  آسانسور هستند که بین آن ها  سه مارک مونته فرو و مارسی از کشور ایتالیا و ساواری از اسپانیا در ایران شناخته شده می باشند.

قطعات مهم ریل آسانسور
قطعات مهم ریل آسانسور

نحوه انتخاب ریل های آسانسور مناسب چگونه است؟

ریل آسانسورکه دستگاهی مانند شیار یا ریج ساخته شده از فلز یا مواد دیگر است، باید قادر به تحمل وزن، ایمن سازی، هدایت و کاهش اصطکاک در سیستم آسانسور باشد. عواملی که در انتخاب ریل آسانسور باید در نظر گرفت به ترتیب زیر هستند:

 • دقت هدایت – این مورد متناسب با دقت در طراحی مسیر است. عوامل اصلی مؤثر در دقت هدایت عبارتند از: دقت هندسی و دقت اتصال، ساختار ریل ، سفتی و تغییر شکل حرارتی قطعات پشتیبانی آن و ضخامت لایه، روغن و سختی بین لایه های فشار دهنده استاتیک (پویا).
 • نگهدارنده دقیق – عمدتا با میزان مقاومت در برابر سایش ریل تعیین می شود. مقاومت در برابر سایش مربوط به مواد ریل، خاصیت اصطکاک جفت ها، فشار و قانون توزیع آن است.
 • استحکام – عمدتا شامل سختی ریل و محل تماس آن است. این مورد به طور عمده به شکل اتصال، اندازه و شرایط تحمل وزن ریل بستگی دارد.
 • حرکت ایستا با سرعت کم – ارتعاش ناشی از اصطکاک ریل هنگام حرکت با سرعت کم یا جابجایی آرام باید به شکل حالتی مانند خزیدن باشد. این حالت دقت موقعیت یابی را بالا برده و زبری سطح قطعه کار را افزایش می دهد.

نکات مهم نحوه نصب ریل راهنمای آسانسور

تقریباً به اندازه ریل های آسانسور، راه های مختلفی برای نصب و تراز کردن ریل های آسانسور وجود دارد. تکنیک های نصب بر اساس شرکت و حتی از نظر موقعیت جغرافیایی متفاوت است. استفاده از تکنیک های جدید و متفاوت در دستور کار شرکت ها قرار گرفته و همچنان ادامه خواهد یافت، زیرا فرآیند نصب و تراز کردن می تواند ساعت های زیادی را به خود اختصاص دهد و حتی باعث ایجاد یک شغل جدید شود. هدف از این مبحث ، تمرکز بیشتر روی روش های سنتی است. همانطور که خودتان نیز می دانید ریل آسانسور برای حرکت  آسانسور در مسیر کاملا مستقیم  طراحی شده است. ریل آسانسور در شافت آسانسور یا بین دو یا چند ستون کف طبقه های سفت و سخت و عمودی یا مدار شیب دار در طول حرکت آن به بالا و پایین ، نصب شده است.این روش ها در طی سال های متمادی به عنوان روشی محتاطانه برای نصب و تراز کردن ریل های آسانسور پذیرفته شده اند. در حالی که سایر روش ها ممکن است سریع تر باعث نصب ریل شوند، اما آن ها به تجهیزاتی خاص احتیاج دارند.

نصب ریل آسانسور
نصب ریل آسانسور

بررسی سیستم آسانسور، قسمت اول نصب یک ریل موفق است. در حین نصب آن، پرسنل باید مسیر عمودی سیستم آسانسور را تعیین کنند. مهم نیست که این آسانسور در یک محیط باز قرار داشته باشد و یا در محل مناسب خود در داخل یک ساختمان باشد. اگر بیش از یک آسانسور وجود داشته باشد و آن ها در مجاورت یکدیگر قرار داشته باشند ، برای اطمینان از صحیح بودن رابطه بین آن ها باید مسیرهای ریلی چندگانه نیز مورد ارزیابی قرار گیرند. برای اطمینان از این که خط مسیر پیش روی ریل های آسانسور به نسبت مناسبی از هم قرار گرفته اند و به موازات یکدیگر هستند، باید توجه ویژه ای نیز به عمل آورد. نتیجه نهایی بررسی این است که اطمینان حاصل شود، ایستگاه آسانسور به درستی ساخته شده است تا نصب کننده بتواند ریل آسانسور را در داخل مسیر قرار دهد به گونه ای که کلیه الزامات و مشخصات کار را برآورده کند. اما نکات مهمی را نیز در نصب ریل باید در نظر داشت:

 • ریل آسانسور به شکلی باید به ساختمان متصل شود که تاثیرات منفی و احتمالی حاصل از نشست آن به آسانی جبران شود.
 • خود ریل آسانسور ، قطعات و اتصالات آن در برابر وزن بار و نیروهایی که به آن فشار می آورد، باید به مقدار لازم مقاوم باشد تا کارکرد مطمئن آسانسور به راحتی قابل دستیابی باشد.
 • قطعات لازم مانند لقمه نگهدارنده ریل آسانسور، براکت ریل، براکت اصلی بین دیوار و براکت تکمیل کننده حتما مورداستفاده قرار گیرند.

قیمت انواع ریل آسانسور

قیمت محصولات رابطه ای مستقیم با کیفیت و مواد بکار رفته در محصول در زمان تولید دارد. از طرفی خریداران با توجه به بودجه ای که برای انجام پروژه های خود دارند، می بایست با توجه به استاندارد های لازم اقدام به خرید قطعات آسانسور کنند. در مورد قیمت انواع ریل آسانسور، از آنجایی که در هر نوع آسانسور  ریل مخصوص به خودش کار گذاشته می شود، و هر ریل کارایی و کاربرد متفاوت نسبت به ریل دیگر دارد، قیمت ها نیز بر حسب کارکرد و همانطور که گفته شد بر حسب نوع مواد بکار رفته شده، کیفیت و مقاومت آن تعیین می شود.

عرضه ریل آسانسور با کیفیت تضمین شده و قیمت مناسب

چنانچه به دنبال یک عرضه کننده عمده قطعات درجه یک انواع آسانسور هستید، می توانید به برند ما، اعتماد کرده و تجربه سود آور را برای خود رقم بزنید.

ما سال هاست که در زمینه عرضه قطعات آسانسور از جمله ریل های آسانسور پیشرو و تامین کننده انواع قطعات آسانسور در جنوب کشور هستیم و آمادگی خود را برای همکاری در عرضه و ارسال تمامی قطعات مورد نیاز در نصب و تعمیر آسانسور اعلام می کنیم.

شرکت پیک آسانسور ریل های آسانسور را با بهترین کیفیت در اختیار مشتریان خود در سراسر ایران قرار می دهد.

ریل های آسانسور که توسط شرکت پیک آسانسور عرضه می شود، با استفاده از فلزاتی با کیفیت و مقاوم ساخته شده است.  

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد قیمت قطعات و محصولات فولادی و یا ریل های راهنمای آسانسور داشته باشید ، لطفا با ما تماس بگیرید، ما در هر زمان از 24 ساعت به شما پاسخ خواهیم داد.

تماس با ما