فروش انواع درب آسانسور

آیا تا به حال به این موضوع اندیشیده‌اید که روزانه چندبار پشت درب‌ آسانسورها به انتظار می‌ایستید؟ اگر در حین انتظار به درب آسانسورها توجه کرده ‌باشید به این نکته پی می‌برید که درب آسانسورها همچون بسیاری از اشیایی که پیرامون ما وجود دارند، از انواع گوناگونی برخوردارند. به طور کلی درب آسانسورها در سه قسم غیراتوماتیک، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک طبقه‌بندی می‌شوند. نوع درب آسانسور وابسته به کاربری محیطی که در آن‌جا قرار دارد، انتخاب می‌شود. در این مقاله به معرفی انواع درب آسانسور و بررسی جزئیات مربوط به آن می‌پردازیم.

معرفی درب‌های غیر اتوماتیک آسانسور

درب‌های غیراتوماتیک آسانسور مانند درب‌ اتاق‌های منازل، لولایی بوده که با دست باز و بسته می‌شوند. درب لولایی مزبور متعلق به طبقه‌های ساختمان می‌باشد که مستقل از درب کابین آسانسور است. در میان انواع درب‌های آسانسور، کابین درب‌های غیر اتوماتیک فاقد درب می‌باشد که در این حالت دیواره طبقات ساختمان قابل مشاهده است. درب اغلب آسانسورهای قدیمی در این دسته جای می‌گیرد. هم‌چنین درب‌های غیر اتوماتیک در فاصله سال‌های 1950 تا 1970 در اروپا رواج داشته‌است.

درب‌های نیمه اتوماتیک آسانسور

درب‌های نیمه اتوماتیک آسانسور مانند درب‌های غیراتوماتیک دارای درب لولایی مربوط به طبقه می‌باشند. اما در این نوع کابین نیز دارای درب می‌باشد که از طریق فشردن دکمه‌های تعبیه‌شده در بدنه کابین به‌صورت اتوماتیک عمل می‌کند و درب کابین به‌صورت کشویی باز یا بسته می‌شود.

درب‌های اتوماتیک آسانسور

امروزه درب‌های آسانسور که در ردیف درب‌های اتوماتیک قرار می‌گیرند، به‌عنوان درب استاندارد آسانسور شناخته می‌شوند و پرکاربردترین نوع درب می‌باشند. دستگاهی به نام اپراتور درب، روی کابین آسانسور درب‌های اتوماتیک نصب شده‌است که مسئول باز و بسته کردن درب کابین و هم‌چنین درب طبقات ساختمان می‌باشد. درهای اتوماتیک در فروشگاه های مواد غذایی و ساختمانهای اداری عمدتاً برای راحتی و کمک به افراد معلول وجود دارد. از طرف دیگر درهای اتوماتیک موجود در آسانسور کاملاً ضروری هستند  و استفاه از آن ها برای برای اکثر ساختمان ها توصیه می شود.

درب‌های اتوماتیک به چند طیف تقسیم می‌شوند که از لحاظ تعداد لته (تکه‌های در) و حالت باز یا بسته‌شدن در با هم تفاوت دارند. در ادامه هر یک از گونه‌های درب‌های اتوماتیک را به اختصار شرح می‌دهیم:

درب‌های اتوماتیک یک طرفه

درب‌های اتوماتیک یک طرفه از یک لته تشکیل شده که با حرکت از جهت چپ یا راست به جهت دیگر باز می‌شوند. این نوع درب در ساختمان‌های قدیمی شمال امریکا و کانادا بسیار رایج هستند. هم‌چنین در نقاطی از اروپا و کشورهای آسیایی این نوع درب دیده می‌شود.

درب‌های اتوماتیک آسانسور مرکزی (سانترال)

درب‌های سانترال رایج‌ترین گونه درب‌های اتوماتیک می‌باشد. این نوع درب از دو لته تشکیل شده‌‌است که در هنگام بسته شدن درب، در مرکز کنار هم قرار گرفته و در هنگام باز شدن درب از هم فاصله می‌گیرند. میزان بالا کارایی از مزیت‌های این درب است. اما یکی از معایب این نوع درب بدین شرح است که از تمامی عرض درب نمی‌توان استفاده کرد؛ چرا که دو لته درب، مقداری از فضای عرض درب را اشغال می‌کنند

درب‌های اتوماتیک تلسکوپی کشویی

درب‌های تلسکوپی نیز از دو لته تشکیل شده‌است. این درب‌ها در ساختمان‌های کوچک و یا در مواردی که امکان قرارگرفتن لته‌ها در دو طرف کابین آسانسور وجود ندارد، کاربر دارند. هر لته درب در مسیر مستقل از دیگری حرکت می‌کند؛ به‌ طوری که در هنگام باز بودن درب، یک لته در پشت لته دیگر قرار می‌گیرد و در هنگام بسته‌بودن درب در کنار یکدیگر مستقر می‌شوند. این گونه از درب‌های آسانسور مناسب برای محیط‌های خدماتی یا باربری هستند.

می‌توان درب‌های سه لته‌ای تلسکوپی کشویی، درب‌های تلسکوپی چهار لته‌ای با دو مرکز، درب‌های تلسکوپی شش لته‌‌ای با سه مرکز و درب‌های دولته‌ای عمودی را نیز به عنوان درب‌های آسانسور اتوماتیک نام برد

قطعات درب آسانسورها

در یک دوره نسبتاً کوتاه آسانسورها به یک دستگاه اساسی تبدیل شده اند. همچنان که مردم به ساخت آسمان خراش ها و برج ها ادامه می دهند آسانسورها به یک وسیله مهم تر در جامعه تبدیل می شوند. در حقیقت آسانسور یکی از مهمترین ماشین آلات در دوران مدرن و همچنین یکی از جالبترین آن هاست و دارای قطعات مهمی است. درب آسانسورها نیز از اجزای مختلفی تشکیل شده‌است. هر قطعه وظیفه‌ای را دنبال می‌کند تا درب آسانسور به‌درستی عمل کند. در این قسمت قطعات مذکور و نحوه عملکردشان را بیان می‌نماییم.

اپراتور درب‌های اتوماتیک آسانسورها

اپراتور درب آسانسور در درب‌های اتوماتیک، موتوری الکتریکی است که روی درب کابین نصب می‌شود و همان‌طور که در قسمت پیش ذکر کردیم، وظیفه باز و بسته کردن درب را بر عهده دارد. دو نوع عمده اپراتورهای درب‌های اتوماتیک عبارتند از: بازو محور (هارمونیک) و تسمه محور (خطی).

ضربه‌گیر درب‌های اتوماتیک آسانسورها

ضربه‌گیر درب‌های آسانسور، یک دستگاه مکانیکی است که در حالتی که فردی یا شیئی در مسیر درب آسانسور قرار گرفته‌باشد، مانع بستن درب آسانسور می‌شود؛ به این صورت که اگر فرد با ضربه‌گیر درب تماس پیدا کند، درب آسانسور فورا به عقب برمی‌گردد. جنس ضربه‌گیر درب معمولا از فولاد ضد زنگ یا پلاستیک است که به شکل مدور یا گوشه‌دار می‌باشد. به ‌طور کلی هر آسانسور دارای دو عدد ضربه‌گیر است اما برخی از آسانسورها یک عدد ضربه‌گیر دارند. این نوع ضربه‌گیرها در آسانسورهای قدیمی و در کشورهای آسیایی مورد استفاده قرار گرفته‌است.

ضربه‌گیر درب‌ آسانسورها اغلب ایمن هستند اما اگر فردی به این ‍ضربه‌گیرها آسیب بزند، به درستی عمل نمی‌کنند. بنابراین بایستی سپری با ایمنی بیشتر جایگزین ضربه‌گیرها شود. سنسورهای مادون قرمز عملکرد قابل‌ اعتمادتری از خود نشان داده‌اند. البته در بسیاری نقاط شیوه پیشرفته‌تری را همچون قراردادن پرتوهای مادون قرمز درون ضربه‌گیرهای مکانیکی جایگزین ضربه‌گیرها نموده‌اند

حسگر درب‌های آسانسور اتوماتیک

حسگر درب  آسانسور، دستگاهی است که فرد یا شیئی را که در ورودی آسانسور قرار گرفته و مانع بسته‌شدن درب می‌گردد تشخیص می‌دهد. اگر حسگر مانعی را تشخیص بدهد، درب تا زمانی که مانع برطرف نشود باز می‌ماند. در صورتی که مدت باز ماندن درب از زمان معینی بیشتر شود، درب به آرامی با صدای ممتدی بسته می‌شود. هم‌چنین در برخی از حسگرهای درب، لامپ‌های ال ای دی تعبیه شده‌است که رنگ لامپ‌ها وضعیت باز یا بسته‌ بودن درب را نمایش می‌دهد.

آسانسورها از دو مجموعه درب مختلف استفاده می کنند: درها روی اینجین و درها که به محور آسانسور باز می شوند. نوع اول درهای توسط یک موتور الکتریکی اداره می شود که به کامپیوتر آسانسور قلاب شده است.

درهای آسانسور دارای مکانیزم کلاچ هستند که درهای خارجی را در هر طبقه قفل می کند و آنها را باز می کند. به این ترتیب ، درهای بیرونی فقط در صورت نیاز در آن طبقه باز می شوند (یا در صورت باز بودن مجبور هستند شی که مانع  بسته شدن درهای بیرونی در محور آسانسور است را از میان بر دارند.)

وقتی موتور چرخ را چرخانده ، بازوی فلزی اول را می چرخاند ، و بازوی فلزی دوم و درب متصل به سمت چپ کشیده می شود.  درب از دو تابلو ساخته شده است که با باز شدن درب و در هنگام بسته شدن درب ، روی هم قرار می گیرند.

هنگام ورود به طبقه هم کف، کامپیوتر موتور را باز می کند تا درها را باز کند و قبل از شروع دوباره حرکت ، درها را ببندد.

بسیاری از درب های آسانسورها دارای سیستم سنسور حرکتی هستند که اگر کسی در بین آنها باشد از بسته شدن درها جلوگیری می کند.

قفل درب‌های آسانسور اتوماتیک

قفل درب دستگاهی است که پیش از رسیدن آسانسور به طبقات از باز شدن درب جلوگیری می‌کند و نیز از بسته‌شدن درب طبقات و درب کابین قبل از حرکت آسانسور اطمینان حاصل می‌کند

سوراخ درب‌های آسانسور اتوماتیک

تکنسین آسانسور از سوراخ درب به منظور باز کردن درب استفاده می‌کند. هر آسانسوری، سوراخ درب مخصوص خود را داراست. سوراخ درب بسیاری از آسانسورهای اتوماتیک بر روی لته درب قرار گرفته‌است

پرکننده شکاف درب‌های آسانسور اتوماتیک

پرکننده شکاف درب، دستگاهی مکانیکی است که در شکاف درب کابین نصب گردیده‌است تا از سقوط اشیا به چاهک پیشگیری نماید. Toshiba تنها تولیدکننده پرکننده شکاف درب آسانسور می‌باشد

ابعاد درب‌های آسانسور

با توجه به اینکه کاربردهای آسانسور در انواع محیط‌ها متفاوت است، نمی‌توان ابعاد مشخصی برای همه آسانسورها تعریف نمود و بایستی مطابق استانداردهای مربوطه، ابعاد درب را تعیین نمود.

فروش انواع درب آسانسور

همانگونه که گفته شد، درب آسانسور جزء صدها درب‌هایی است که روزانه از آن می‌گذریم. وجود تعداد کثیر آسانسورها سبب شده‌است که این درب‌ها علاوه بر حفظ ایمنی جنبه تزئینی نیز پیدا کنند. همچنین پیشرفت تکنولوژی موجب پیدایش نسل جدیدی از درب‌های آسانسور گردیده‌است. بدین علت ما به بررسی انواع درب آسانسور و اجزای تشکیل‌دهنده آن پرداختیم.

شرکت پیک آسانسور ارائه دهنده انواع درب های با کیفیت و متنوع از جمله درب غیر اتوماتیک آسانسور، درب نیمه اتوماتیک آسانسور، درب های اتوماتیک آسانسور، درب های اتوماتیک یک طرفه، درب های اتوماتیک آسانسور مرکزی و درب های اتوماتیک تلسکوپ کشویی در ابعاد مختلف مناسب تمامی ساختمان ها و آپارتمان ها است. انتخاب درب های فوق بر اساس نوع آسانسور و نیاز مشتریان گرامی است.

شرکت پیک آسانسور علاوه بر درب های آسانسور دیگر قطعات و همچنین نصب آسانسور را نیز در رزومه کاری خود دارد.

در صورت تمایل جهت دریافت مشاوره و آگاهی یافتن از قیمت ها و کیفیت درب های عرضه شده توسط شرکت پیک آسانسور می توانید با شماره همراه  09170269767 تماس حاصل نمایید.

تماس با ما