معرفی و بررسی آسانسورهای هیدرولیک

امروزه به خاطر تبدیل شدن خانه ها از حالت قدیمی به آپارتمان ها چند طبقه که به دلیل پله های زیاد مستلزم استفاده از آسانسور شده است استفاده از آسانسورها به عنوان یک امر ضروری و مهم شده است. در حال حاضر اسانسور هیدرولیک رواج خاصی در مصارف خانگی پیدا کرده است از آنجایی که در این آسانسورها به دلیل نبود کادر وزنه سیستم جک هیدرولیکی تمامی مسافران و کابین را جا به جا می نمایند که نیازمند یک موتور قوی می باشد که وظیفه ی تامین نمودن فشار روغن جهت جک هیدرولیک را دارد.

آسانسور هیدرولیکی چیست؟

نبودن آسانسور در ساختمان های چند طبقه که رفت آمد مردم را دچار مشکل می کند و ارزش آپارتمان را پایین می آورد از امور ضروری برای نصب آن می باشد که از بین مدل های مختلف و گوناگون آسانسور ها امروزه استفاده از آسانسور هیدرولیکی رواج خاصی پیدا کرده است, این آسانسورها به دلیل اشغال فضای کمتر و مزیت های زیاد آن موجب استقبال اکثر پیمانکاران و مهندسان برای استفاده در ساختمان های مدرن شده است. نحوه ی کار آسانسور هیدرولیکی با استفاده از نیروی فشار روغن می باشد که موجب حرکت اتاقک آسانسور می گردد و به دلیل عدم نیاز به موتورخانه در مقایسه با سایر آسانسورها فضای کمی را اشغال می کند. امنیت بالای این آسانسور هیدرولیکی به دلیل دارا بودن به مکانیزم هیدرولیکی از درجه ی بالاتری برخوردار می باشد.

مشخصات فنی آسانسور هیدرولیکی

این نوع آسانسور هیدرولیکی دارای سه نوع معمولی و بدون حفره و roped  می باشد که در نوع معمولی آن که برای ساختمان های بین 2 تا پنج طبقه مناسب می باشد از سیلندرهای زیر زمینی استفاده شده است و در نوع بدون حفره از سیلندر های روی زمین استفاده می شود که این تغییر موجب کارکرد بهتر آن و تغییر در قیمت آن شده است و در نوع roped اتصال آن به روش جک و پیستون  و از طریق سیم بکسل وصل به کابین می شود و در این نوع آسانسور هیدرولیکی که برای راندن روغن به داخل سیلندر و پیستون از پمپ های فشار روغن و شیر صنعتی و موتور استفاده می شود. آسانسور هیدرولیکی فقط به هنگام بالا رفتن از برق استفاده می کند و در هنگام پایین آمدن از نیروی جاذبه که موجب کاهش مصرف انرژی برق می شود, مجهز به کاراسلینگ جهت حمل بار می باشد, برای نصب کردن این نوع آسانسور نیازی به ایجاد کردن موتور خانه در بالای چاهک نمی باشد, این نوع آسانسور بدون نیاز به گاورنر به سامانه ضد سرقت مجهز می باشد.

تفاوت آسانسور هیدرولیک و کششی

برای هر سازنده ممکن است این سوال پیش بیاید که آسانسور کششی بهتر است یا هیدرولیک؟ برای پاسخ دادن به این سوال باید با توجه به کاربرد آن ها نسبت به شرایط ساختمان تصمیم به انتخاب یکی از این دو نمود, برای مثال اگر شما کمبود جا برای راه اندازی و نصب آسانسور دارید و دوست دارید که آسانسور کاملا شیشه ای برای خود داشته باشید و آپارتمان شما دارای طبقات بین 2 تا 5 می باشد آسانسور هیدرولیکی گزینه ی مناسبی می باشد ولی آسانسور کششی دارای تحمل حجم ترافیک زیاد و سنگین و همچنین برای ساختمان هایی با تعداد طبقات بالا می باشد و قابلیت استارت در تعدا دفعات بالا و ساعت بیشتر می باشد. در آسانسورهای کششی در صورت قطع برق آسانسور از کار می افتد و بیرون آوردن افراد کار راحتی نیست ولی در آسانسور هیدرولیکی در صورت قطع برق آسانسور به فعالیت خود ادامه می دهد. آسانسور هیدرولیکی به دلیل کاربرد آن ها برای تعداد طبقات بین 2 تا 5 منجر به کم شدن هزینه می شود و در نهایت مقرون به صرفه می باشد ولی در آسانسورهای کششی به دلیل استفاده از آن در تعداد طبقات بالا موجب زیاد شدن هزینه نسبت به آسانسور هیدرولیکی می شود.

تفاوت بین سیستم های آسانسور مکانیکی و هیدرولیکی

مطابق صنعت ملی آسانسور، دستگاه آسانسور عملیاتی تقریبا در تمامی ساختمان ها اعم از خانه ها، دفاتر و مشاغل مستقر هستند. اما در حالی که همه این سیستم ها به ما امکان می دهند سریعا از طبقه همکف به طبقه دیگر حرکت کنیم، از نظر عملکرد همه آنها دقیقاً به یک شکل کار نمی کنند، بنابراین قصد داریم کمی در مورد تفاوت ها صحبت کنیم.

سیستم های آسانسور هیدرولیکی

سیستم آسانسور هیدرولیک با استفاده از پمپ که مایع غیر فشرده شده (مانند روغن) را از یک مخزن سیال به داخل یک سیلندر منتقل می کند، کار می کند. مایع در داخل سیلندر جمع می شود و پیستونی را كه در داخل قرار دارد بالا می برد و باعث می شود كه آسانسور به طبقه مربوطه جابجا شود.

از آنجا که در صورت بسته بودن سوپاپ نمی تواند به داخل مخزن برگردد، مایع درون سیلندر می ماند و آسانسور را به سمت بالا نگه می دارد. هنگامی که سیگنال برای پایین آوردن آسانسور به سیستم کنترل فرستاده می شود، شیر باز می شود و اجازه می دهد تا سیال دوباره به داخل مخزن برگردد.

در حالی که سیستم های هیدرولیک ساده و مؤثر هستند، در استفاده از این سیستم های آسانسور مضراتی وجود دارد. این طراحی به حفاری شافت استوانه تقریباً به عمق سیستم احتیاج دارد. به عنوان مثال، اگر یک ساختمان 15 متر ارتفاع داشته باشد، باید استوانه حدود 14 متر از عمق سیستم باشد. این امر باعث ظهور سیستم های آسانسور مکانیکی شده است.

سیستم های آسانسور مکانیکی

جایگزین، سیستم آسانسور مکانیکی است که در غیر این صورت یک سیستم آسانسور طنابی نامیده می شود، که در بیشتر پروژه های ساختمان سازی مدرن استفاده می شود.

در حالی که یک سیستم آسانسور هیدرولیک از مایع تحت فشار برای پیشران خودرو به سمت شافت استفاده می کند، یک سیستم آسانسور مکانیکی از یک موتور، یک سری طناب و یک وزنه برقی برای حرکت ماشین آسانسور از طبقه همکف به دیگر طبقات استفاده می کند.

طناب ها به موتور متصل می شوند که یا طناب ها را به سمت بالا یا پایین حرکت می دهند. از یک طرف طناب ها به ماشین آسانسور وصل شده و از طرف دیگر به یک وزنه خلاف جهت معلق در طرف مقابل شافت وصل می شوند. ضد وزن با کاهش تلاش لازم برای بالا بردن آسانسور (مشابه اره) انرژی مصرف می کند. هم خودرو و هم وزنه برقی در یک مسیر در داخل شافت آسانسور قرار داده شده اند تا در حین کار سیستم آنها را در جای خود نگه دارند

کاربرد آسانسور هیدرولیکی

کاربرد این آسانسورها در ساختمان های بیش از دو طبقه تا پنج طبقه می باشد, برای خانه هایی که دارای برق تک فاز می باشد کارایی دارد, برای پارکینگ های بزرگ و کوچک طبقاتی و در فروشگاه هایی حداکثر سه طبقه جهت حمل بار و مسافر و بیمارستان ها و کلینیک های حداکثر سه طبقه کاربرد دارد. این نوع آسانسور به فضای خیلی کم جهت نصب کردن نیاز دارد که عمق چاله هم زیاد مهم نیست.آسانسور هیدرولیکی کاربرد زیادی در همه جا دارد. از سیستم های هیدرولیکی در صنایع سنگین و پرس ها و خط تولیدات مدرن استفاده می شود. که امروزه آسانسور هیدرولیکی به عنوان کاربردی ترین و پرفروش ترین وسیله جابه جایی وسایل و مسافر بین طبقات می باشد.

مزایای نصب آسانسور هیدرولیکی

از مهم ترین مزیت های این آسانسور هیدرولیکی لازم نبودن موتورخانه در پشت بام ساختمان است که علاوه بر اشغال فضای کم, خیلی مناسب برای نصب در خانه های قدیمی می باشد که نصب آن خیلی راحت می باشد و خیلی سریع هم اتفاق می افتد. از دیگر مزایای نصب این آسانسورها در ساختمان این است که قطع شدن برق موجب توقف در کار آسانسور هیدرولیکی نمی کند, در این نوع مدل قابلیت نصب شیشه در هر سه قسمت کابین امکان پذیر می باشد که همین مورد به دلیل حذف شدن کابین سنگین و فلزی آن موجب فضای اشغالی کمتر شده است, در این نوع آسانسور که با سرعت زیادی پایین می آید به دلیل استفاده نمودن از نیروی جاذبه زمین می باشد که همین امر باعث کم شدن مصرف انرژی می شود. دارای ضریب ایمنی خیلی بالاتری می باشد, آسانسور هیدرولیکی نیروی بالا برنده بسیار قوی با توان خیلی بالایی دارد و به دلیل هزینه کم دارای راندمان مکانیکی خیلی عالی می باشد که موثرترین وسیله می توان گفت برای حمل نمودن بارهای سنگین می باشد. آسانسور هیدرولیکی صدای خیلی کم و دارای حرکت خیلی نرم تر می باشد.

از دیگر مزایای آسانسور هیدرولیک:

  • عملکرد بهینه و قابل اعتماد
  • انتخاب بی نظیر از ویژگی های طراحی و کنترل
  • چرخش سریع و نصب توسط متخصصان
  • سازگار با محیط زیست
  • مناسب برای طیف گسترده ای از ساختمانهای مرتفع: مسکونی، اداری، خرده فروشی، هتل ها، بیمارستان ها و موارد دیگر.
  • پشتیبانی مشتری از شروع تا پایان نصب

سرویس و نگهداری از آسانسورهای هیدرولیکی

 این نوع آسانسور داری امنیت بالایی بوده و هزینه استهلاک خیلی کمتری دارد سرویس و نگهداری از آسانسورهای هیدرولیکی دارای اهمیت خیلی زیادی می باشد که بهتر است در بازه زمانی مناسب به صورت مرتب انجام شود تا از بروز خسارت های جدی و آسیب پذیر که گاها منجر به عواقب جبران ناپذیری می شود نگردد و باید در سریع ترین شکل ممکن اقدام به تعمیر آن توسط کارشناسان مربوطه نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آسانسور های هیدرولیکی می توانید با این شماره 09120269767 تماس بگیرید.  

نویسنده: وستا کانتنت

تماس با ما