هر آنچه که باید در مورد باطری نجات اضطراری آسانسور بدانید

قبل از آن که به توضیحات کلی در مورد باطری نجات اضطراری آسانسور بپردازیم ابتدا لازم است یک توضیح مختصر در مورد سیستم نجات آسانسور و کاربرد آن در آسانسور داده شود:

معرفی کلی باطری اضطراری آسانسور

اصلی‌ترین دلیلی که باعث نصب باطری نجات اضطراری آسانسور می شود آن است که در قدیم هنگامی که برق شهری قطع می‌شد در نتیجه آسانسور هم در هر کجای چاه آسانسور که باشد قطع می‌شد در نتیجه مجبور بودند که به وسیله ی دسته‌ی مکانیکی که با دست کار می‌کرد آسانسور را به نزدیک‌ترین طبقه‌ی ممکن برسانند اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی بسیاری از کارها آسان شده است و با نصب باطری نجات اضطراری آسانسور بر روی سیستم آن هنگام قطع برق شهری کابین آسانسور توسط باطری نجات اضطراری آسانسور به نزدیک ‌ترین طبقه برده می‌شود و نیازی به صرف انرژی ندارد و فرد بیشتر از ۳۰ ثانیه در کابین آسانسور نمی‌ماند.

مشخصات فنی باطری نجات اضطراری آسانسور

لازم است بگوییم نحوه‌ی عملکرد باطری نجات اضطراری آسانسور به گونه‌ای است که هنگام قطعی برق شهری مگنت آن باز می‌شود و در صورت وجود درایو در آسانسورموتور آسانسور با گرفتن انرژی از باطری آسانسور به دو طرف فشار وارد می‌کند هر طرف آمپر کمتری را جذب کند آسانسور به آن طرف می‌رود. این آمپرها توسط میکروکنترلر پردازش می‌شود ، در اخر شما را به نزدیک‌ترین طبقه می‌رساند. باطری نجات اضطراری آسانسور در سقف کابین آسانسور قرار گرفته است و بین کابین و تابلو ارتباط برقرار می‌کند همچنین دارای استاندارد EN81 اوروپا می‌باشد. و برای موتورهای یک و دو سرعته قابل استفاده می‌باشد، امکان نصب آن بر روی آسانسورهای دو درب وجود دارد، امکان نصب و تست آسان آن وجود دارد.

باطری نجات اضطراری آسانسور
باطری نجات اضطراری آسانسور

در زمان قطع برق اگر دستگاه آسانسور به حالت پشتیبان گیری مجهز نباشد، آسانسور بلافاصله خاموش می شود. این اتفاق ممکن است یک توقف ناگهانی بین طبقات باشد. از آنجایی که آسانسورها به ترمزهای الکترومغناطیسی مجهز هستند. در استفاده عادی ، یک سیم پیچ برقی باز را نگه می دارد. به محض قطع برق، ترمز درگیر می شود و آسانسور را متوقف می کند. چراغ های داخل کابین و چراغ های پنل خاموش می شوند، اما چراغ های اضطراری روشن می شوند.

سیستم اضطراری آسانسورهای چند کابینه

در ساختمان‌هایی بسیار بلند هستند و تعداد طبقات زیاد است به دلیل اینکه جمعیت ساختمان بیشتر است پس در نتیجه باید آسانسوری را نصب کنیم که ظرفیت انتقال بیشتر مسافرین را داشته باشد. در نتیجه در یک چاه آسانسور ، دو عدد کابین که متصل به هم هستند را قرار می‌دهند.

این آسانسورهای دو طبقه در طبقه‌های زوج و فرد خود به خود توقف می‌کنند. مسافران متناسب با نیاز خود سوار هر کدام از آسانسورهای زوج یا فرد می شوند.

در صورتی که طبقات دارای ارتفاع‌های متفاوت باشند و این امر مشکلاتی را به وجود می‌آورد، برای حل این مشکلات اهرم‌های مکانیکی فاصله‌ی مکانیکی بین دو کابین متصل به هم را جابه‌جا می‌کند و فاصله‌ی آن‌ها باید حداقل بین ۷‌متر باشد.

سیستم اضطراری آسانسور‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های هیدرولیکی

آسانسور‌های هیدرولیکی به وسیله‌ی سیلندر و پیستون هیدرولیکی می‌باشد،  این نوع آسانسور برای ساختمان‌های کم ارتفاع و با سرعت کم مناسب می‌باشد ، همچنین سیستم حرکت در این نوع آسانسور از دو نوع مستقیم و غیر مستقیم است، اگر بخواهیم به مزایای این نوع آسانسور اشاره کنیم:

از فضای ساختمان به نحو مناسبی استفاده می‌شود.

نیرو‌ی عمودی به اسکلت ساختمان انتقال داده نمی‌شود.

ظرفیت زیاد آسانسور.

حرکت کابین نرم و بدون سر وصدا است.

استهلاک کمتر و ایمنی بیشتر.

نیاز به تعمیر کمتر.

و معایب آن:

محدود بودن ارتفاع ، محدودیت سرعت ، در مقابل تغییرات دما حساس می‌باشد، ساخت داخلی ندارد، قیمت خرید و نصب و راه‌اندازی آن بیشتر می‌باشد و…

و اما  هنگامی‌که شخصی در آسانسورهای هیدرولیکی محبوس می‌شود البته در صورتی که برق شهری قطع شده باشد در ابتدا باید خونسردی خود را حفظ کند و منتظر بماند تا کارشناسان با استفاده از روش‌های دستی کابین آسانسور را به نزدیک‌ترین طبقه‌ی ممکن برسانند.

باطری نجات اضطراری آسانسور
باطری نجات اضطراری آسانسور

چند عامل بسیار مهم وجود دارد که هنگام استفاده از یک سیستم پشتیبان از UPS باطری به عنوان منبع تغذیه پشتیبان برای آسانسور باید در نظر بگیرید.

طبق کد، باید نوعی اطلاع رسانی وجود داشته باشد که هنگام از بین رفتن برق آسانسور، از پشتیبان گیری استفاده کند. به عنوان مثال، چراغی که در دستگاه آسانسور روشن شود وقتی آسانسور به تنهایی با باطری کار می کند. پشتیبان گیری از باطری، شرکت شامل یک صفحه تماس در سیستم پشتیبان گیری UPS  باطری برای ارسال سیگنال است.

ظرفیت بار پشتیبان گیری از سیستم UPS باتری اندازه لازم است تا نه تنها جریان کار عادی را کنترل کند ، بلکه جریان ورودی و هر وسیله متصل (فن و غیره) را نیز برطرف کند. سیستم پشتیبان گیری UPS باطری باید به اندازه کافی در جریان ورودی اندازه گرفته شود.

هر سیستم پشتیبان گیری از باطری UPS که برای استفاده با آسانسور طراحی شده است به طور معمول با نیاز بار آسانسور ساخته شده است. با توجه به این واقعیت، سیستم پشتیبان گیری UPS باطری ممکن است برچسب مجوز UL نداشته باشد نصب و راه اندازی مستقیم و رو به جلو برای یک برقکار دارای مجوز ساده است. بیشتر سیستم ها دارای ورودی و خروجی 208 ولت ، 3 فاز ، پیکربندی WYE ، 5 سیم (3 نقطه ، 1 خنثی ، 1 زمین) هستند. پنج سیم وجود دارد که از شرکت آب و برق یا پنل الکتریکی اصلی عبور می کنند و پنج سیم به آسانسور می روند. عملکرد پس از روشن کردن سیستم کاملاً اتوماتیک است.

اهمیت استفاده از باطری نجات اضطراری آسانسور

باتری نجات اضطراری آسانسور به نحوی طراحی شده است که خود قطع شدن برق را تشخیص داده و هنگامی که شما در آن حبس شده باشید پیغام‌های صوتی مانند ( هم‌اکنون ما با قطع برق شهری مواجه شده‌ایم لطفا اندکی صبر فرمایید) و شما در این گونه مواقع خیالتان راحت می‌شود و کمی از ترس و استرس شما می‌کاهد ، بعد از آن آسانسور به حرکت در‌می‌آید و همراه با رعایت نکات ایمنی  شما را به نزدیک‌ترین طبقه می‌رساند.

مهم‌ترین کارکرد باطری نجات اضطراری آسانسور

لازم است بدانید که یکی از معضلات بزرگ در زمان های قدیم قطع برق و ماندن در آسانسور و به شدت احساس ترس و استرس در فرد ایجاد می‌کند، در شیوه‌های سنتی به کارافتادن مجدد آسانسور بعد از ساعت‌های طولانی امکان پذیر بود و این زمان استرس بیشتری را در افرادی که درون آن حبس شده‌اند به وجود می‌اورد، ولی امروز با پیشرفت تکنولوژی سیستم باطری نجات اضطراری آسانسورها در آن نصب شده است یکی از مهم‌ترین کاربرد سیستم باطری نجات اضطراری آسانسور این است که به هنگام قطع برق‌ها با بهره‌گیری از UPS  سیستم آسانسور به نزدیک‌ترین طبقه‌ی ممکن حرکت می‌کند، این کار به گونه‌ای است که سیستم باطری نجات اضطراری آسانسور با بهره‌گیری از میکروکنترل‌ها به سرعت کمترین‌ عدد را برای چرخش به سمت پایین یا بالا را محاسبه می‌کند و آسانسور به آن سمت حرکت می‌کند و درب برای مسافرین حبس شده در آن باز می‌شود.

باطری آسانسور چطور سرویس و نگهداری می‌شود؟

اگر بخواهیم به صورت کلی در مورد این موضوع بحث کنیم باید بگوییم که هیچ سیستمی در دنیا وجود ندارد که به سرویس و نگهداری نیاز نداشته باشد، به ویژه سیستم‌هایی که در صورت خرابی خطرات جانی را به دنبال خواهند داشت، در بعضی مواقع سرویس و نگهداری آسانسور بسیار مهم‌تر از نصب آن می‌باشد ، لازم به ذکر است که اگر قطعه یا قسمتی از آسانسور دچار خرابی شود یا به تعویض احتیاج داشته باشد در صورتی که خرابی رفع نشود ممکن است بعدها مشکلات زیادی را به دنبال داشته باشد. خرابی آسانسور در بدترین حالت ممکن است سیم بکسل آن فرسوده شده باشد و این فرسودگی باعث خوردگی فلکه‌ی کششی موتور شودو در آخر ترمز ایمنی و باتری آسانسور از کار بیفتد.

قیمت باطری نجات اضطراری آسانسور

در کل اگر بخواهیم به معرفی انواع باطری آسانسور بپردازیم باید بگوییم که در دو نوع خارجی و ایرانی موجود می‌باشد و خریداران باطری آسانسور باید در نظر داشته باشند که برای خرید باید یک شرکت استاندارد را انتخاب و با مشاورین آن تماس بگیرند و از قیمت و شرایط خرید آن اطلاعات لازم را کسب نمایند. باتری آسانسور معمولا دارای شرایط زیر می باشد:

گارانتی یک ساله ، ظرفیت ۷.۵ آمپر، جرم ۲ کیلوگرم ، جریان شارژ ۱.۶ آمپر ، زمان شارژ ۱۸۰ دقیقه ، و دارای علامت استاندارد.

فروش باطری نجات بصورت عمده

خرید محصولات بصورت عمده همیشه از نظر هزینه و حمل و نقل به صرفه خریداران بوده است. چنانچه شما نیز بصورت انبوه سازی فعالیت دارید، گزینه مقرون به صرفه برای شما و شرکت تان خرید قطعات آسانسور بصورت عمده است.

در شرکت پیک آسانسور تقریبا تمامی قطعات و لوازم آسانسور  از جمله: درب آسانسور، کابین آسانسور، ریل آسانسور، تابلو فرمان آسانسور و …. بصورت تکی و عمده با بهترین کیفیت و کمترین قیمت به مشتریان گرامی عرضه می شود.  

خریدار ان گرامی جهت تهیه لوازم و قطعات مورد نظر می توانند به صورت حضوری یا از طریق سایت شرکت و یا با هماهنگی از طریق شماره تماس  09120269767  اقدام به خرید محصول مورد نظر کنند. کارشناسان ما تمامی اطلاعات مورد نظر را در  مورد قطعات مورد نیاز در اختیارتان قرار می دهند. همچنین میتواند از قیمت های به روز محصولات و برندهای مختلف مطلع شوید.

تماس با ما