وزنه تعادل آسانسور چیست؟

شاید تا به حال نام وزنه تعادل آسانسور به گوشتان نخورده باشد و با خود بگویید وزنه تعادل آسانسور چیست؟ و همانطور که میبینید و مشخص است این وزنه ای است که باعث تعادل در آسانسور می شود.

وزنه تعادل آسانسور شامل قرقره هایی است که به آن ها متصل شده و باید دارای وسیله هایی باشد تا از مواردی مانند اینکه طناب از شیار فلکه خارج شود و یا وسیله ای در بین طناب و آن شیار قرار گیرد جلوگیری کند.

باید بدانید که آسانسور و وزنه تعادل آسانسور برای آویزان ماندن باید از طناب های فولادی بسیار مناسب و قوی استفاده کند همچنین این طناب ها باید به گونه ای باشند که به حفظ تعادل آسانسور نیز کمک کنند.

و یکی دیگر از مزیت های طناب فولادی باید این باشد که وقتی موتور آسانسور شروع به کار و بالا رفتن کرد و وزنه تعادل آسانسور در ضربه گیرها وجود داشت باید دارای کششی مناسب باشد تا از خطرات احتمالی جلوگیری نماید.

در کل وزنه تعادل آسانسور وزنه ای است که با اعمال نیروی متضاد، تعادل و پایداری سیستم مکانیکی آسانسور را فراهم می کند. بنابراین بسیار مهم است در انتخاب آن دقت کنید.

هدف اصلی وزنه تعادل مقابله با وزن، افزایش کارآمدتر صرفه جویی در کار است که موجب صرفه جویی در مصرف انرژی و فشار کمتری به دستگاه لیفتینگ می شود.

از موارد تفاوت بالابر ها با آسانسور ها همین داشتن وزنه تعادل در آسانسور صنعتی است به طور مثال وزنه تعادل در آسانسور صنعتی باعث بالانس شدن آن می شود به این صورت که وقتی آسانسور باری را جا به جا می کند نصف دیگر وزن را این وزنه های تعادل آسانسور متحمل می شوند و با حرکت به سمت پایین و بوسیله ی همان طناب های فولادی باعث حرکت آسانسور به سمت بالا و یا حرکت برعکس می شود.

قطعاتی که در حفظ تعادل به وزنه آسانسور کمک می کند

یکی دیگر از قطعاتی که در حفظ تعادل به وزنه آسانسور کمک می کند موتور آسانسور بوده البته وزنه تعادل به کمک موتور می آید تا راحت تر بتواند آسانسور را به حرکت در بیاورد.

حتی اگر وزن آسانسور و موارد داخل آن از توان وزنه تعادل بالاتر باشد باز هم وزنی که موتور آسانسور باید تحمل کند یعنی باقی وزنی که وزنه تعادل نمی تواند آن را تحمل و مقداری از وزن اصطکاک قرقره از وزنی که وزنه تعادل متحمل می شود کمتر است.

وزنه تعادل کمک می کند تا بار اضافی بر روی موتور برداشته شود و از انرژی مورد استفاده آن کاسته شود که همین باعث بالا رفتن تعادل و حفظ امنیت آسانسور می گردد.

با توجه به موارد بالا مشخص می شود که زور وارده بر روی موتور بسیار کم است و این باعث می شود به کابل های آسانسور فشار وارد نشود و ایمنی آسانسور بالاتر برود.

این موارد وزنه تعادل در آسانسور صنعتی که وزن بیشتری دارند نیز صدق می کند به طور مثال فکر کنید وزنه تعادل باعث بالانس آسانسور نمیشد در این هنگام برای بالا رفتن آسانسور تمام فشار بر روی موتور بود و در هنگام پایین آمدن نیز با سرعت بالایی این کار انجام می شد که ممکن بود باعث پاره شدن طناب و خسارت های جبران ناپذیری شود.

ایمنی در مورد وزنه تعادل سیستم آسانسور بسیار ضروری است. از آنجا که نیروی کمتری درگیر است، بنابراین فشار کمتری روی کابل ها وجود دارد که باعث می شود آسانسور بیت های زیادی ایمن تر باشد و کابل ها دوام بیشتری داشته باشند.

وزنه تعادل باعث می شود که موتور بتواند کابین آسانسور را بالا و پایین کند. به دلیل وزن کم، موتور به حرکت زیادی به بالا یا پایین نیاز ندارد. با فرض اینکه آسانسور و محتویات آن وزن بیشتری از وزنه برقی داشته باشند، موتور باید اختلاف وزن بین این دو را بالا ببرد و مقدار کمی نیروی اضافی برای غلبه بر اصطکاک در قرقره ها ایجاد کند.

از دیگر قطعاتی که باعث حفظ تعادل در آسانسور می شوند می توان به  فلکه هرزگرد، کفشک و سیم بکسل اشاره کرد.

وقتی فاصله بین قاب وزنه و کابین از طول فلکه کششی بیشتر باشد در این مورد از فلکه هرزگرد استفاده می شود فلکه هرزگرد باعث ایجاد زاویه مناسب و اصطکاک در آسانسور می شود.

کفشک ها که در اطراف یوک کابین و قاب وزنه قرار می گیرند و دو نوع لغزشی و غلطکی تولید می گردند کفشک ها که با آسانسور برخورد مستقیم دارند و وزنه و کابین آسانسور را بوسیله حرکت بر روی ریل هدایت می کنند ساییدگی کفشک ها زیاد است و باید هر چند دفعه یکبار تعویض گردد.

سیم بکسل دارای یک هسته مفتولی فولادی و تعدادی سیم فلزی که به دور این هسته پیچیده شده اند این قطعه باعث تعلیق در وزنه تعادل و کابین می شود سیم بکسل نیز مانند کفشک ها در معرض ساییدگی قرار دارند و باید مورد تعویض قرار گیرند.

قطعاتی که در حفظ تعادل به وزنه آسانسور کمک می کند
انواع وزنه تعادل در آسانسور

انواع وزنه تعادل آسانسور

انواع وزنه تعادل آسانسور در سه نوع تولید می شود چدنی، بتنی، فلزی

چگالی هر کدام از این موارد با هم متفاوت بوده و هر کدام در موارد خاص خود مورد استفاده قرار می گیرند چگالی بتن پایین تر از همه و چگالی سرب بالاتر از همه انواع است و فقط وزنه های بتنی با روکش هایی مانند پلاستیک پوشانده می شوند.

ابعاد وزنه تعادل آسانسور به دو صورت است یکی به صورت از پیش تعیین شده یعنی ابعاد وزنه تعادل آسانسور از قبل برای استفاده در موارد مختلف تعیین شده و ساخته می شود اما در مواردی نیز این ابعاد برای استفاده در برخی موارد مناسب نیستند و معمولا در این موارد ابعاد وزنه های سربی و چدنی به صورت سفارش در نظر گرفته می شود.

 البته جنس پلاستیک هم در گذشته برای وزنه های تعادل استفاده می شد اما با مرور زمان کمی مشخص شد که پلاستیک نمی تواند ایمنی خوبی برای وزنه تعادل در آسانسور باشد به همین دلیل از این لیست حذف گردید.

محاسبه وزنه تعادل آسانسور بر اساس همین نوع وزنه ها مشخص می شود یعنی باید محاسبه کرد که هر یک از این نوع وزنه ها در چه مواردی مورد استفاده قرار بگیرند و همانطور که در بالا گفتیم این وزنه ها در موارد مختلفی استفاده می گردد و تعداد وزنه های استفاده شده و محاسبه وزنه تعادل آسانسور بر اساس وزن کابین آسانسور و ظرفیت آن محاسبه می گردد.

محاسبه وزنه تعادل آسانسور باید توسط متخصص انجام شود متخصصان جدولی برای محاسبه دارند که در آن موارد و شماره هایی برای محاسبه داده می شود بنابراین افراد عادی نمیتوانند این محاسبات را انجام داده و باید این کار را برعهده متخصصان بگذارند.

انواع وزنه تعادل آسانسور
وزنه تعادل آسانسور

ساخت وزنه آسانسور

با انواع وزنه آسانسور آشنا شدیم حال برای ساخت وزنه آسانسور باید تعدادی وزنه به صورت فیکس درون یک قاب کنار هم قرار گیرند و این قالب ها باید بوسیله پیچ کامل فیکس شوند و سپس از آن ها برای حفظ تعادل آسانسور استفاده گردد و باید طریقه درست کردن آن ها به گونه ای باشد که در زمان تکان های شدید در آسانسور باعث بر هم خوردن تعادل آسانسور نشود و بتواند این تکان ها را دفع نماید.

بالانس کابین و قاب وزنه تعادل آسانسور

بالانس بودن آسانسور از موارد بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد زیرا بالانس نبودن باعث ایجاد فشار بر روی موتور آسانسور می گردد.

برای تست بالانس به این صورت بوده که وقتی ظرفیت کابین کمتر از نصف بار است همراه قاب وزنه تعادل آسانسور در میان چاه گذاشته به صورتی که با هم در یک تراز باشند حالت رویزیون آسانسور را فعال و ترمز اهرم را آزاد می کنیم و فلکه را چرخانده هر دو باید در این قسمت بی حرکت بمانند.

بعد فلکه موتور را چرخانده اگر یکی از آنها یعنی قاب یا وزنه به سمت پایین حرکت کنند یعنی بالانس کابین و قاب وزنه تعادل آسانسور درست است.

خرید وزنه تعادل آسانسور با بهترین قیمت

شرکت پیک آسانسور بصورت تکی و عمده انواع وزنه تعادل در سه نوع چدنی، بتنی، و فلزی  را با قیمت مناسب ارائه می دهد.

جهت خرید وزنه تعادل استاندارد برای انواع آسانسور ها پیشنهاد می کنیم به نمایندگی های معتبر که سابقه درخشانی در عرضه قطعات انواع آسانسور را دارند، مراجعه کنید. البته لازم به ذکر است که این روزها با پیشرفت علم و تکنولوژی می توانید در هر کجای ایران که هستید به صورت تکی یا عمده با جستجو در فضای اینترنتی محصول مورد نظرتان را از فروشگاه های قابل اعتماد بصورت آنلاین انتخاب کرده و بعد از تماس و انجام یک سری هماهنگی های لازم قطعات مورد نیاز را در محل مورد نظر دریافت کنید.  

همچنین برای اطلاع از قیمت وزنه تعادل استاندارد، می توانید با شماره تماس های درج شده در سایت با ما تماس بگیرید. کارشناسان ما در اسرع وقت با تماس میگیرند و به شما مشاوره می دهند تا بتوانید خریدی مطمئن داشته باشید.  

شرکت پیک آسانسور از شروع کار تا به امروز بر کیفیت تاکید داشته و محصولات با کیفیتی را به مشتریانش عرضه کرده و  توانسته است رضایت خریدارانش را جلب کند.

 شما نیز می توانید با خاطری آسوده هر  یک از قطعات آسانسور را در هر جایی از کشور بصورت تکی و یا عمده سفارش دهید و محصول را در محل به همراه گارانتی دریافت کنید.

نویسنده: وستا کانتنت

تماس با ما